LLMZA

  • Lauksaimniecības zinātņu nodaļa

  • Inženierzinātņu nodaļa

  • Pārtikas un veterinārmedicīnas zinātņu nodaļa

  • Mežzinātņu nodaļa

  • Agrārās ekonomikas zinātņu nodaļa

Kailgraudu miežu šķirne ‘Kornelija’ ir ieguvusi selekcionāra tiesību aizsardzību ES (Kopienas) teritorijā

No Kopienas augu šķirņu biroja (CPVO https://cpvo.europa.eu/en) esam saņēmuši sertifikātu (Lēmums Nr. EU55819), kas apliecina, ka ar 2020. gada 15. jūniju kailgraudu miežu šķirne 'Kornelija' ir ieguvusi selekcionāra tiesību aizsardzību ES (Kopienas) teritorijā. Agroresursu un eknomikas institūtā tā ir pirmā šķirne, kas ieguvusi šādu statusu. Iegūtā kopienas aizsardzība darbosies ES 27+ valstīs (līdz šī gada beigām arī vēl Lielbritānijā), kas regulēs un noteiks selekcionāra tiesības, komercializējot šķirni 'Kornelija' ES teritorijā. Neviens bez selekcionāra tiesību īpašnieka atļaujas (licences līguma) nedrīkstēs pārvērst šķirni 'Kornelija' par ienākumu avotu.

Nepieciešamās procedūras selekcionāra tiesību aizsardzības iegūšanai veiktas ERAF līdzfinansētā projekta "Kailgraudu miežu šķirne 'Kornelija' - augstvērtīga pilngraudu izejviela nišas un funkcionālo produktu izstrādei" Nr. KC-PI-2017/43 ietvarā.


Kornelija ir jauna Latvijā izveidota kailgraudu miežu šķirne, kas īpaši piemērota nišas un funkcionālo pārtikas produktu (tostarp pilngraudu pārtikas produktu) ražošanai.
Kornelija šķirnes graudiem ir unikāls ķīmisks sastāvs un izcila diētiska vērtība, tā ir augstvērtīgs proteīnu un beta-glikānu avots.
Kornelija šķirnes graudi ir piemēroti, lai pilnveidotu klasisko produktu pārslu, grūbu, maizes ražošanu, izmantojami jaunu nišas tirgum paredzētu produktu recepšu radīšanai (īpaši tiem cilvēkiem, kuriem jāievēro specifiskas diētas), kā arī jaunu (inovatīvu) funkcionālu pārtikas produktu – mušļu, enerģijas batoniņu, dzērienu u.c. recepšu izstrādei.

Kailgraudu miežu šķirnes komercializācija ir uzsākta ERA līdzfinansētā projekta "Kailgraudu miežu šķirne Kornelija – augstvērtīga pilngraudu izejviela nišas un funkcionālo produktu izstrādei" Nr. KC-PI-2017/43 ietvaros. Šo projektu ir izstrādājis APP Agroresursu un ekonomikas institūts un atbalstījusi Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā.

Projekta mērķis ir optimizēt kailgraudu miežu šķirnes Kornelija sēklaudzēšanas un graudu pārstrādes tehnoloģijas, veikt intelektuālā īpašuma tiesību nostiprināšanu un pieprasījuma vilkmes veidošanu, šķirnes kā augstvērtīgas pilngraudu izejvielas ieviešanai prioritārajos nišas un funkcionālo produktu tirgos. Projekta realizācija ir paredzēta līdz 31.12.2020.

Informāciju sagatavoja:
Andra Ūdre
Projekta "Kornelija" sabiedrisko attiecību speciāliste
Mob.tālr.29441332, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Kornelia